MÁTOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Mátový čaj patří mezi ty nejznámější na celém světě, takže lze předpokládat, že jen málokdo ho nezná. Máta, jako taková, je bylinka velice zajímavá a její využití je široké. Víte jak správně tento čaj připravit? Samozřejmě ho lze jako většinu ostatních zakoupit v obchodní síti v podobě nálevových sáčků, ovšem použijete-li pro jeho přípravu čerstvou bylinku, dosáhnete mnohem lepšího výsledku. Tento článek přináší veškeré potřebné informace o mátě, její přípravě i pozitivních účincích na lidský organismus.

MÁTOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Čerstvou mátu je možné si jednoduše vypěstovat i doma. Ovšem záleží na tom, jak často si tento čaj budete chtít připravovat, neboť na větší produkci by domácí pěstování asi nestačilo. Jeden svazek čerstvé máty vám postačí zhruba na litrovou konvičku čaje. Mátu properte, otrhejte a vložte do konvice. Zalijte vroucí vodou a nechte v ní luhovat cca 5minut. Do konvice můžete přidat např. i citronovou kůru, kterou je potřeba vložit do luhovacího síta. Čaj lze dosladit např. medem dle chuti, ovšem je lahodný i bez jakýchkoli dalších ingrediencí.

MÁTA – ÚČINKY

Máta peprná je všeobecně známá díky mnoha pozitivním účinkům na lidský organismus. Je vhodná např. při léčbě zažívacích potíží, jelikož je schopna zmírnit napětí a křeče svaloviny střevních stěn. Máta dále osvěžuje dech a uvolňuje ucpaný nos. Z dalších účinků můžeme jmenovat podporu trávení, neboť mentol v mátě obsažený stimuluje odtékání žluče a ostatních trávicích šťáv. Proto je často využívána pro výrobu léčiv proti pálení žáhy nebo překyselení žaludku. Některé vědecké studie navíc prokázaly, že mentol napomáhá rozpouštět žlučové kameny.

Dalším, asi méně známým efektem, který máta má je, že dokáže zklidnit mořskou nemoc nebo nevolnost. Mátový čaj zmírňuje nadýmání a plynatost, tedy obecně řečeno příznaky potíží při vychlípeninách střevní stěny. Co se týče účinků máty na nachlazení, v tomto ohledu je vedeno mnoho sporů. Některé výzkumy hovoří o potlačování zánětů horních cest dýchacích a zduření sliznic, ovšem na druhou stranu jiné výzkumy tvrdí, že žádné takové účinky nelze prokázat. Nicméně inhalování máty v době nachlazení by vám mělo usnadnit dýchání. V neposlední řadě je mátový čaj doporučen také v případech astmatického zúžení průdušek.