MEDUŇKOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Meduňkový čaj patří mezi ty druhy čajů, které mají blahodárné a léčebné účinky pro náš organismus. Nyní si společně přiblížíme správnou přípravu tohoto čaje a pozitivní efekty meduňky, kterých můžeme využít.

MEDUŇKOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Základem pro přípravu jsou meduňkové listy. Tato bylina roste ve střední Asii ale i v Evropě, pěstuje se i v naší republice. Zakoupit ji lze také v některých specializovaných prodejnách. Ideální jsou listy čerstvé, použít ale můžete i meduňku sušenou. Její nať i lístky lze sbírat v období zhruba od června do září. Vzhledem k tomu, že při horkém počasí se snižuje obsah léčivých sinic v bylince, je vhodné ji trhat v chladnějších dnech. Po nasbírání se meduňku pokuste vždy rychle usušit, nepoužijete-li ji ihned. Zahnědlé lupeny nebo zdřevnatělou lodyhu rozhodně nepoužívejte.

Usušenou meduňku uskladněte v papírovém sáčku. K přípravě pak už budete potřebovat jen vodu a dle chuti si čaj můžete dosladit medem nebo cukrem. Na dvě porce zmiňovaného čaje je zapotřebí jedna lžíce meduňky a 0,5l vody. Lístky vhoďte do hrnce, zalijte vroucí vodou a zakryjte poklicí, čímž zabráníte vyprchání silice. Cca po 10- ti minutách luhování sceďte. Hotový čaj můžete ihned ochutnat, případně dosladit. Ideální je podávat ho vlažný a konzumovat ho můžete každý den. Meduňku si můžete vychutnat i v různých směsích pro přípravu čaje, například yerba maté s bylinkami. V tomto případě jde o velmi povzbuzující a zdravou směs.

MEDUŇKA – POZITIVNÍ ÚČINKY NA LIDSKÝ ORGANISMUS

Jaké jsou vlastně pozitivní účinky meduňky na náš organismus? V lidovém léčitelství je tento čaj považován za nápoj, který je schopen zklidnit nervy, proto je doporučován lidem se spánkovými problémy. Navíc meduňka působí proti horečce, snižuje krevní tlak, účinně působí na zpomalení tepu a lze ji použít jako sedativum.

Pomáhá rovněž při průjmech, nadýmání, bolestech žaludku, migrénách, závratích a neposlední řadě i menstruačních bolestech. Zmínit musíme i příznivé působení na srdce a trávicí trakt obecně. Meduňka má i zevní použití a to např. na zhmožděniny, krevní podlitiny nebo revmatismus.