RAKYTNÍKOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Rakytník je velmi zajímavou bylinkou, z níž lze připravit mimo jiné zdraví prospěšný čaj. Nyní si přiblížíme jeho správnou přípravu, abychom dosáhli veškerých správných efektů, a také si popíšeme jeho účinky. Občas se s rakytníkem můžeme setkat také pod názvem sibiřský ananas.

RAKYTNÍKOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Příprava čaje z této byliny není žádným složitým procesem. Potřebovat budete sušené plody rakytníku, na jednu dávku cca dvě polévkové lžíce. Ty nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a povaříme cca 5minut. Poté scedíme a můžeme ochutnat. Doporučeno je pít tento čaj vlažný a připravovat vždy čerstvý.

Stejně tak můžeme připravit čaj i z čerstvých či sušených lístků rakytníku, případně z čerstvých výhonků nebo z kůry. V těchto případech se používá jedna čajová lžička na 250ml vody. Rakytníkový čaj můžete klidně kombinovat i s čajem černým nebo zeleným. Mimo to lze rakytník smíchat např. i s listy maliníku, máty nebo borůvky.

RAKYTNÍK – JAKÉ MÁ ÚČINKY

Rakytník má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, o čemž svědčí mimo jiné i to, že je využíván již skutečně od dávných časů. Jeho plody obsahují širokou škálu vitamínů. Jmenovat můžeme vitamín A, B, C, D, E a K. Právě vitamínu E obsahuje rakytník nejvíc ze všech rostlinných plodů. Dále je v něm obsažen karoten, který slouží k tvorbě vitaminu A. Možná vás překvapí informace, že zmiňovaného karotenu rakytník obsahuje poměrně stejně jako mrkev, která je považována za jeho nejbohatší zdroj. V rakytníku najdeme také sacharidy, olej, různé minerální látky, barviva, organické kyseliny a v neposlední řadě i flavonoidy, jako kvercetin nebo rutin.

Kromě vnitřního užití se dá rakytník používat i zevně. Vynikající jsou jeho tonizující účinky na naše tělo. Konzumace čerstvých plodů přispěje výrazně k celkovému zlepšení vašeho zdravotního stavu. Využít lze hojně i rakytníkový olej. Jeho plody mají široké využití při různých infekcích nebo zánětech, dále v situacích, kdy se zotavujete po nemoci nebo obecně na podporu imunity. Rovněž tato bylina podporuje krevní oběh, přispívá k hojení sliznic průdušek a plic, působí blahodárně na klouby, léčí žaludeční vředy a je prevencí proti skleróze.