Kořen hořce je bylina, která se k léčebným účelům používá již po staletí.
Pochází z rozsáhlého rodu rostlin, které obvykle rostou v horském podnebí Evropy, Asie a Ameriky. Tyto rostliny mají trubkovité květy, které jsou modré, žluté a dalších barev.
Lidé kořen hořce tradičně používali proti zánětům a otokům, k ošetření infikovaných ran a sloužil jako protijed proti zvířecím jedům. O jeho využití však existuje jen málo vědeckých studií.
Tento článek poskytuje podrobný přehled možných použití, přínosů a vedlejších účinků kořene hořce.
Co je kořen hořce?
Kořen hořce pochází z kvetoucích rostlin rodu Gentiana, který zahrnuje více než 400 druhů rostoucích na vysočinách v některých částech Evropy, Asie a Ameriky.
Květy hořce mají různé krásné barvy, ale k léčebným účelům se používá pouze kořen.
Je žlutohnědý a lze jej sušit a vyrábět z něj pilulky, čaje, tinktury a výtažky. V tradiční medicíně jej lidé často míchají s vodou a aplikují lokálně nebo konzumují jako nápoj.
Lidé používali vodu napuštěnou kořenem hořce k léčbě otoků jater, sleziny a žaludku.
Stejně tak používali náplasti z kořene hořce a octa na záněty kůže, infikované rány a kousnutí jedovatými zvířaty.
Kořen hořce je známý svou hořkou chutí. V tradičním prostředí se používal zejména jako zažívací tonikum na povzbuzení funkce žaludku, jater a žlučníku.
Název hořec ve skutečnosti pochází od starověkého ilyrského krále Gentiuse, který zjistil, že tuto bylinu lze použít jako tonikum.
I dnes zůstává součástí alkoholických aperitivů, které se podávají před jídlem na povzbuzení chuti k jídlu, a také digestivů, které se podávají po jídle na podporu trávení.
Lidé používají kořen hořce k výrobě hořkých nápojů, které se přidávají do některých alkoholických nápojů.
Kořen hořce pochází z rostlin rodu Gentiana. V tradiční medicíně se používá jako pomocný prostředek při trávení a léčbě různých onemocnění. Vědci pokračují ve zkoumání jeho léčivých vlastností i dnes.
Přínosy
Ačkoli má kořen hořce v tradiční medicíně široké využití, jen málo vědeckých studií potvrzuje jeho údajné účinky.
Hlavními účinnými látkami kořene hořce jsou iridoidy, sekoiridoidy, xanthony a flavonoidy.
Množství těchto sloučenin v rostlině závisí na druhu rostliny hořce, době a roku sklizně a procesu sušení. Ne každý přípravek z kořene hořce tedy může mít stejné účinky.
Může pomoci při artritidě
Kořen hořce může mít protizánětlivé vlastnosti, a proto pomáhá při zánětlivých stavech.
Například jeden z hlavních iridoidů v kořeni hořce, známý jako gentiopikrosid, může pomáhat při léčbě revmatoidní artritidy .
Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které je důsledkem útoku imunitního systému na zdravé buňky. To vede k bolesti, zánětu a otokům kloubů.
Studie na zkumavkách a zvířatech ukázaly, že gentiopikrosid bojuje proti zánětu spojenému s artritidou, pravděpodobně tím, že zabraňuje tvorbě buněk, které rozkládají kosti.
Jedna studie na potkanech s artritidou navíc zjistila, že gentiopikrozid významně snižuje hladinu zánětlivých markerů v krvi a zlepšuje stav zanícených kloubů.
I když tyto výsledky naznačují, že kořen hořce může pomáhat při artritidě a dalších zánětlivých stavech, žádná studie tento účinek u lidí netestovala.
Většina studií používala extrahovaný genciopikrozid z rostliny hořce. Není jasné, zda konzumace kořene hořce v běžně dostupných formách má stejné účinky jako užívání samotného genciopikrozidu.
Je také důležité poznamenat, že některé výzkumy naznačují, že gentiopikrosid se v surových formách nevyskytuje a existuje pouze v sušeném kořeni hořce.
Infekce vedlejších nosních dutin
Vědci zkoumali protizánětlivé účinky kořene hořce u lidí s infekcemi dutin. Mezi příznaky patří překrvení, bolesti hlavy a obličeje v důsledku zánětu vedlejších nosních dutin.
Kořen hořce je součástí přípravku Sinupret, bylinné léčby infekcí dutin, který je na trhu již více než 80 let. Sinupret obsahuje také verbenu, šťovík, květy černého bezu a květy prvosenky.
Vědci přesně nevědí, jak Sinupret pomáhá při infekcích dutin. K jeho prospěšnosti mohou přispívat iridoidy a flavonoidy z kořene hořce.
Jedna studie na lidských buňkách ve zkumavce zjistila, že Sinupret zlepšuje vylučování hlenu.
V kontrolované studii byl 184 dětem s infekcí dutin podáván Sinupret a po dobu 10 dnů měly používat výplach fyziologickým roztokem.
U těch, kteří dostávali tuto léčbu, došlo k výraznému zlepšení ucpání nosu, výtoku z nosu a postnazální kapavky ve srovnání s těmi, kteří používali pouze výplach fyziologickým roztokem.
K úplnému pochopení účinnosti přípravku Sinupret při léčbě infekcí vedlejších nosních dutin je zapotřebí dalšího výzkumu.
Sinupret je navíc směs bylin, která obsahuje kořen hořce, takže není jasné, zda by měl kořen hořce sám o sobě stejné účinky.
Trávení
Iridoidy a sekoiridoidy v druzích hořce mohou zvyšovat chuť k jídlu a nabízet ochranné účinky pro trávicí systém. Mezi tyto sloučeniny patří gentiopikrosid, amarogentin a amaroswerin.
Tyto sloučeniny přispívají k hořké chuti kořene hořce. Konzumace hořkých látek může pomoci stimulovat tělo k vylučování slin a žaludečních šťáv, a tím podpořit chuť k jídlu a dobré trávení.
Jedna studie na 50 dětech s anorexií zjistila, že u těch, které denně užívaly extrakt z kořene hořce, se po 2 měsících výrazně zvýšila chuť k jídlu, hmotnost a příjem kalorií ve srovnání se skupinou užívající placebo.
Možné účinky kořene hořce na povzbuzení chuti k jídlu jsou jedním z důvodů, proč je běžnou součástí aperitivů a hořkých likérů.
Kromě léčby nechutenství může kořen hořce pomoci při léčbě žaludečních potíží, nevolnosti a plynatosti.
Žádné nedávné studie na lidech však nenaznačují, že by kořen hořce při těchto problémech pomáhal. Není dostatek důkazů, které by jeho užívání podporovaly.
Ve skutečnosti mohou produkty jako kořen hořce, které stimulují žaludeční šťávy, některé problémy ještě zhoršit. Například příliš mnoho žaludeční kyseliny může způsobit reflux a vředy.
Někteří lidé tvrdí, že kořen hořce může pomoci při artritidě, infekcích dutin, nechutenství a zažívacích potížích. Tyto tradiční způsoby použití však potvrzuje jen málo studií.
Vedlejší účinky
O účincích kořene hořce u lidí není příliš mnoho výzkumů. Proto je obtížné posoudit jeho možné vedlejší účinky a nevýhody.
Kořen hořce se zdá být bezpečný, pokud se užívá ústy v kombinaci s ostatními bylinami přípravku Sinupret.
Výše zmíněná studie o užívání přípravku Sinupret u dětí s infekcemi dutin nezaznamenala žádné nežádoucí účinky přípravku.
Přesto etiketa přípravku Sinupret uvádí některé možné nežádoucí účinky, včetně kožní vyrážky a žaludečních potíží. Někteří jedinci mohou být také přecitlivělí na kořen hořce a mohou se u nich objevit nežádoucí reakce.
Celkově není k dispozici žádná dokumentace o bezpečnosti kořene hořce jako takového, ani o jeho různých dostupných přípravcích a rozsahu doporučených dávek.
Bez dostatečných informací o této bylině by děti a těhotné a kojící ženy kořen hořce neměly užívat.
Navíc bylo prokázáno, že extrakt z hořce snižuje krevní tlak u potkanů.
Tyto důkazy se nemusí nutně vztahovat na člověka. Nicméně jedinci, kteří mají nízký krevní tlak nebo užívají léky na snížení krevního tlaku, by měli zůstat na bezpečné straně a kořenu hořce se vyhnout.
O bezpečnosti nebo vedlejších účincích kořene hořce nebylo provedeno mnoho výzkumů. Děti, těhotné a kojící ženy a osoby užívající léky na krevní tlak by se měly kořenu hořce vyhnout.
Dávkování a formy
Kořen hořce je pravděpodobně pro většinu zdravých lidí bezpečný, pokud je konzumován v malém množství.
Lidé jej mohou konzumovat například v kombinaci s jinými bylinami v přípravku Sinupret nebo jako součást likéru či nápoje s hořkou příchutí.
O účincích léčivého množství kořene hořce u lidí však není dostatek informací, které by podporovaly standardizované dávkování.
Doporučená množství uvedená na doplňcích stravy s kořenem hořce se liší. U tekutých extraktů zahrnují 0,5-1,5 ml, u tablet 500-900 mg a u čaje 1-2 čajové lžičky.
Celkově lze říci, že vědeckých důkazů podporujících léčebné využití a bezpečnost kořene hořce je málo.
Zatímco kořen hořce může být přijatelný v malém množství ve vícesložkovém výrobku nebo nápoji, užívání doplňků stravy se nemusí vyplatit. Některé doplňky stravy mohou být také drahé.
Než vyzkoušíte doplňky stravy s kořenem hořce, poraďte se se svým lékařem. Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, přestaňte je užívat.
Neexistuje žádné standardizované dávkování kořene hořce v žádné z jeho dostupných forem. Doporučení uvedená na doplňcích stravy se liší a vedlejší účinky zůstávají z velké části neznámé.
Závěr
Kořen hořce je známý svou hořkou chutí a lidé ho v tradiční medicíně používají již po staletí.
Některé sloučeniny v kořenu hořce mohou mít léčebné účinky, například protizánětlivé vlastnosti a příznivé účinky na trávení. Vědeckých důkazů, které by potvrzovaly jeho účinnost, je však minimum.
Nejasná je také bezpečnost doplňků stravy s kořenem hořce.
Pokud máte zájem vyzkoušet kořen hořce, poraďte se nejprve se svým lékařem.
zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3503620/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5634738/
http://english.bionorica.de/en/products/respiratory-tract/sinupret%C2%AE.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31487614/