ZÁZVOROVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Zázvorový čaj patří mezi ty, které mají blahodárné účinky na lidský organismus a rozhodně je jedním ze zdravých čajů. V případě, že byste ho rádi vyzkoušeli, níže se dozvíte veškeré důležité informace, co se týče jeho přípravy a účinků na naše zdraví.

ZÁZVOROVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Pro přípravu tohoto čaje je zapotřebí jeden kus čerstvého zázvoru, dále 1l vody a např. citronová šťáva nebo med, to již záleží na chuti každého z nás. Ze zázvorového kořene odkrojte kousek o délce cca 5cm, oloupejte a na hrubém struhadle nastrouhejte. Zalijte vodou, přiveďte k varu a povařte cca 15minut. Následně nálev přeceďte. V případě, že vám nevyhovuje štiplavá chuť zázvoru, je možné ji zmírnit přidáním medu nebo citronové šťávy. Zázvorový čaj je potřeba pít teplý, abyste dosáhli žádaných účinků, proto ho před konzumací nenechte vystydnout. Ovšem pozor, budete-li chtít k dochucení použít citron nebo med, nedávejte tyto ingredience přímo do vařícího čaje, neboť vysoká teplota by mohla zničit jejich účinné prvky.

Další možností přípravy je nastrouhat čerstvý zázvor, nasypat do konvice a zalít vroucí vodou. Takto ho necháte luhovat cca 5min a poté zázvor vyjmete. Opět lze dochutit citronovou šťávou dle libosti a po částečném vychladnutí přidat med nebo špetku skořice. Kousky vyluhovaného zázvoru není vhodné konzumovat, mohlo by dojít k podráždění žaludeční stěny. Můžete zkusit i zázvorou směs pro přípravu luxusního zdravého a hřejivého nápoje.

ZÁZVOR – POZITIVNÍ ÚČINKY

Zázvor se získává z rostliny nesoucí název zázvor pravý a je všeobecně známý po celém světě. Je typický svým výrazným aroma i chutí. Lze ho využít nejen v kuchyni, ale sloužit může i jako lék na mnohé zdravotní obtíže. V zázvoru jsou obsaženy vitamíny A, B1, B2, C a E, dále esenciální oleje a celá škála minerálních látek. Jmenovat z nich můžeme sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor nebo draslík. Zázvor velmi účinně působí na trávicí trakt, kde je schopen potlačit nadýmání nebo pálení žáhy a kromě toho podporuje celkovou chuť k jídlu i trávení.

Proti rýmě a nachlazení působí preventivně, stejně tak pomáhá od migrény nebo nevolností. Důležité je zmínit i to, že dokáže podpořit lidské tělo v boji s rakovinou. Mezi jeho další pozitiva patří posílení imunity, stimulace krevního oběhu a protizánětlivé účinky. Dále je zázvor schopen pomáhat při snižování tělesné váhy, zmírnit nevolnosti v těhotenství nebo během cestování, předcházet vzniku chronických onemocnění dýchacích cest a opomenout nemůžeme ani to, že působí jako afrodiziakum.

Ovšem je potřeba mít na paměti, že ne úplně pro každého je zázvor vhodný. Nedoporučuje se vůbec dětem do dvou let věku a ani dlouhodobě nemocným, jako jsou např. diabetici, protože jeho kombinace s léky může způsobit zdravotní potíže. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru jsou 4g.