ŠALVĚJOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Existuje široká škála čajů, které mají léčivé efekty a jedním z nich je právě čaj šalvějový. Doporučujeme ho připravovat vždy z čerstvých bylinek. Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku, nepoužívejte nálevové sáčky. Níže si společně popíšeme správný způsob jeho přípravy a také to, jak může pozitivně ovlivnit naše zdraví.

ŠALVĚJOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Budete-li si chtít připravit zmiňovaný šalvějový čaj, vhodné jsou hlavně listy a nať této rostliny. Ty je nutné sbírat vždy krátce před rozkvětem a to když je suché počasí. Rostlinky je potřeba následně rychle usušit ve stínu. Šalvěj obsahuje silice (salvjol, thujon, cineol), což jsou látky velice prospěšné a důležité pro lidský organismus, mimo jiné díky jejich protizánětlivým účinkům. Dále v šalvěji najdeme vitamin C, saponiny, aminokyseliny, hořčiny a třísloviny. Budete-li chtít, je možné si rostlinu pěstovat i doma, jelikož je velice nenáročná a daří si jí i v květináči. Na přípravu jednoho šálku čaje je zapotřebí lžička sušené šalvěje, kterou nasypeme do skleněné nádoby z varného skla a následně zalijeme 200ml vroucí vody. Luhovat necháme po dobu 5-10minut a poté scedíme do hrnku.

Důležité je upozornění, abyste u šalvěje vždy dodržovali doporučené množství, jelikož při předávkování hrozí nepříjemné křeče. Co se šalvějového čaje týče, maximální denní dávka by neměla překročit dva šálky a vhodné není ani popíjet ho dlouhodobě.

ŠALVĚJ – ÚČINKY

Se šalvějí se můžete občas setkat také pod lidovým názvem „babské ucho“. Má široké využití při vnitřní konzumaci, kdy je schopna zvýšit množství vylučované žluče a působí proti nadýmání. Šalvěj má pozitivní efekty v situacích pracovní přetíženosti nebo stresu člověka a také snižuje noční pocení. Pro kojící matky je však tento čaj doporučen pouze v případě, že by chtěly zmírnit nadměrnou tvorbu mateřského mléka. Pití šalvějového čaje působí pozitivně na činnost nervové soustavy, zlepšuje krevní oběh a napomáhá při nepravidelné menstruaci.

Nutno dodat, že šalvěj má i zevní využití, kdy může např. sloužit jako kloktadlo. Při vyplachování ústní dutiny omezuje krvácivost dásní. Šalvěj působí pozitivně i na kůži, proto je dobrým pomocníkem např. v boji proti akné v pubertě. Mimo výše zmíněná pozitiva ji lze použít také jako koření do jídla, čímž podpoříte správné zažívání.

Ovšem jak jsme již zmiňovali, vzhledem k tomu, že šalvěj obsahuje thujon, který je toxický, její čaj nelze popíjet dlouhodobě.