HEŘMÁNKOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Heřmánkový čaj patří mezi jeden z nejrozšířenějších a ze škály bylinkových čajů nejčastěji připravovaných. Vzhledem k mnoha pozitivním účinkům na naše zdraví je velice oblíbeným. V případě, že se rozhodnete si ho připravit, neváhejte si přečíst následující rady.

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Heřmánkový čaj, jako mnoho jiných, si samozřejmě můžete jednoduše zakoupit v nálevovém sáčku, nicméně mnohem lepší službu vám prokáže čerstvý čaj, který si připravíte sami. Květy heřmánku je potřeba nasbírat v období květen-září a ve stínu je nechat usušit. Jsou bohaté na silici, která obsahuje účinný bisabolol a chamazulen. Navíc jsou v nich obsaženy třísloviny, kyselina valerová a flavonoidy.

K přípravě budete potřebovat dvě lžičky sušených květů heřmánku, které nasypete do šálku, zalijete vroucí vodou a necháte odstát a luhovat po dobu 5-10 minut. Poté scedíte a můžete ochutnat. Doporučeno je vypít maximálně tři šálky během dne nebo jeden na noc. Dbejte na to, abyste čaj neluhovali příliš dlouho, neboť by vám mohl zhořknout. Dle potřeby ho lze osladit medem či cukrem.

HEŘMÁNEK – POZITIVNÍ ÚČINKY

Heřmánek obsahuje látky, které jsou schopny působit na lidský mozek stejným způsobem jako léky, které bývají podávány v případě úzkostných stavů člověka. Heřmánek přispívá ke zmírnění stresu a podporuje psychické uvolnění. Jeho pozitivním účinkem zcela jistě je celkové zklidnění těla, což přispívá také ke snadnějšímu usínání. Využít můžete rovněž jeho protizánětlivých účinků a relaxačního působení na hladké svalstvo zažívacího ústrojí. Přesněji řečeno, heřmánek vám pomůže zmírnit mnohé zažívací potíže, od špatného trávení až po zánětlivé problémy tlustého střeva. Heřmánku často využívají také ženy během období menstruace, kde opět pomáhá ke zmírnění bolestivých stavů.

Kromě vnitřního užití má tato bylina i široké využití zevní, např. ke zklidnění kožních zánětů. Jelikož heřmánek obsahuje antibakteriální složky, je schopen urychlit léčbu infekcí. V případě popálenin můžete použít heřmánkový obklad. Jedná-li se o popálení od slunce, je možné do koupele přidat heřmánkový olej. Mimo všechny výše uvedené účinky tento čaj také podporuje pocení, slouží jako prevence proti nadýmání a blahodárně působí na tvorbu žluči.