KOPŘIVOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Spousta lidí má z kopřiv v podvědomí negativní pocit, především díky tomu, že na jejich listech se již zcela jistě někdy spálili. Ovšem mnozí z nás možná ani netuší, že kopřivy mohou mít na lidský organismus také zajímavé a pozitivní efekty. Nyní se tedy společně na kopřivy blíže podíváme.

KOPŘIVOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Příprava domácího kopřivového čaje není ničím složitým a zvládne ji určitě každý. Na zahradě či kdekoli venku natrhejte dostatečné množství kopřiv. Ideální doba na toto je jaro, neboť v tom čase mají rostlinky kopřiv největší sílu. Natrhejte z nich drobné lístky a dvě lžíce z nich zalijte vroucí vodou. Zakryjte a nechte luhovat cca 15minut. Poté můžete ihned čaj ochutnat. Jeho barva je krásně zelená a jeho konzumace je vhodná také v situacích, kdy se snažíte zhubnout, neboť je schopen vyčistit váš organismus. Za tímto účelem je doporučená dávka dvou šálků za den po dobu dvou až tří týdnů.

KOPŘIVA – POZITIVNÍ EFEKTY

Možná vás to překvapí, ale v listech kopřiv se skrývá mnoho léčivých látek. Čerstvé kopřivy je možné využít např. jako antirevmatikum nebo dezinfekci. Další variantou je čaj z čerstvých rostlinek, neboť kopřivový odvar působí pozitivně při špatné krvetvorbě nebo chudokrevnosti. Navíc je schopen podpořit látkovou výměnu v těle. Jen doporučit ho lze i kojícím matkám, neboť podporuje laktaci. Využít ho můžete rovněž při problémech s močovými cestami, protože kopřivy jsou schopny odstranit plísně a bakterie a podporují prokrvení. Kopřivový čaj je vhodný taktéž pro alergiky, jelikož jeho pravidelná konzumace napomáhá odstranit sennou rýmu a výskyt ekzémů. V neposlední řadě vám může být i dobrým pomocníkem při ledvinovém nebo močovém písku nebo zánětech močového měchýře.

V našich oblastech se nejběžněji vyskytuje kopřiva dvoudomá, kterou najdete zejména na zahradách, u řek, v lužních lesích nebo kolem polních cest. Její řapíkaté listy mají sytě zelenou barvu a rostlina dorůstá výšky cca 1m. Lodyha i listy pokrývají žahavé chloupky, které obsahují serotonin, acetylcholin a histamin. Nutno upozornit, že výše zmiňovaný kopřivový čaj není doporučován dětem do dvou let.