KOTVIČNÍKOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Existuje celá řada bylinkových čajů, ovšem právě kotvičníkový zřejmě nepatří mezi ty všeobecně známé a proslulé. Není ani vám tento název povědomý? V případě, že vás zajímá, jak se takový čaj připravuje a jaké jsou jeho léčivé účinky, doporučujeme následující článek, kde jsme shrnuli veškeré potřebné informace.

KOTVIČNÍKOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Na jeden šálek tohoto čaje je zapotřebí jedna polévková lžíce sušené kotvičníkové natě. Tu zalijete 250ml vroucí vody a necháte luhovat po dobu cca 15minut. Následně scedíte a můžete ochutnat. Denní doporučená dávka je 2-4 šálky teplého konečníkového čaje. Zmiňovanou kotvičníkovou nať lze zakoupit balenou za přijatelnou cenu.

Ovšem na trhu se lze setkat i s mletým kotvičníkem, ale ten bývá smíchán s jinými druhy bylin. Tento čaj rozhodně nedoporučujeme těhotným či kojícím ženám a není vhodný ani pro děti do 18let, jelikož obsahuje alkaloidy. Pořídíte-li si sušenou nať, je potřeba ji uchovávat na temném a suchém místě, při pokojové teplotě. Ideální je ji vložit do uzavíratelné nádoby, postačí vám i klasická sklenice s víkem. Chcete-li docílit správných výsledků, měli byste dbát na dodržení doporučeného množství pití čaje.

KOTVIČNÍK – NA CO POUŽÍVAT

Kotvičníkový čaj je doporučen pít v případech, kdy chcete zlepšit svůj sportovní výkon nebo podpořit nárůst svalové hmoty. Dále je možné ho použít ke zvýšení sexuálního apetitu, v zahraničí je možné se setkat s hovorovým názvem „rostlinná viagra“. Mimo výše uvedené dokáže kotvičníkový čaj přispět ke zlepšení fyzické i psychické svěžesti.

Jeho pití se doporučuje rovněž při potížích se záněty močových cest. Opomenout nelze také to, že díky obsahu přírodních saponinů dovede zvýšit hladinu testosteronu u mužů až o 30%, což je vhodné zejména pro muže starší 50let. Co se týče žen, zde je kotvičník schopen zvednout hladinu estrogenu. Proto jej lze využít zvlášť při menopauze, jelikož pomáhá tlumit nepříjemné stavy, kterými jsou ženy v tomto období provázeny.