MALINÍKOVÝ ČAJ – JAK JEJ PŘIPRAVIT A JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY?

Mezi širokou škálou čajů je spousta takových, které působí blahodárně na náš organismus. Jedním z nich je i čaj maliníkový, ovšem ne každému jsou známé jeho účinky nebo správný způsob přípravy. Možná jste slyšeli, že je vhodný zejména pro těhotné ženy před porodem, ovšem využití má mnohem širší. Tento článek přináší veškeré potřebné informace, které byste měli o maliníkovém čaji vědět.

MALINÍKOVÝ ČAJ – PŘÍPRAVA

Listy maliníku je potřeba nasbírat v letním období, mezi červnem až srpnem a poté je ve stínu pomalu usušit. V případě, že nechcete pěstovat maliník, je možné jeho listy zakoupit i ve specializovaných prodejnách. Pro přípravu jednoho šálku je zapotřebí 10g sušeného maliníku a 200ml vody. Budete potřebovat skleněnou nádobu z varného skla, do které sušený maliník nasypete a přelijete vroucí vodou. Necháte luhovat cca 10-15min a následně přes sítko scedíte do vyhřátého hrnku. Ihned můžete konzumovat, případně dle chuti dosladit medem či cukrem.

MALINÍK – ÚČINKY

Maliník a tedy i čaj z něj vyrobený obsahuje vitamín C, tříslovinu a organické kyseliny. Má především močopudné a žlučopudné účinky. Dále se ho již od pradávna využívá např. při nemocech horních cest dýchacích, porodních potížích, k léčbě ran a koliky. Zmínit musíme i léčebné účinky v případě průjmu, kdy je doporučená konzumace tohoto čaje cca 5x během dne. V současnosti je maliníkový čaj velmi rozšířen jako pomocník k usnadnění porodu a snížení porodních bolestí. Ptáte se, jak to funguje? V extraktu z listů maliníku jsou obsaženy složky stimulující stahy hladkých svalů dělohy.

Použít ho lze také při ranních nevolnostech. Ovšem co se týče těhotných žen, dosud neexistují dostatečně ověřené informace, jaká dávka tohoto čaje je pro ně bezpečná. Obecně je gravidním ženám doporučován až od ukončeného 34. Lépe až 36. Týdne těhotenství a je možné ho pít i po porodu, neboť díky svým účinkům na děložní svalstvo přispívá k urychlení stažení dělohy do původní velikosti. Navíc podporuje laktaci neboli tvorbu mateřského mléka, takže je vhodný při kojení. Jedna z mnoha provedených studií dokázala, že u žen, které maliníkový čaj konzumovaly pravidelně během těhotenství, měla druhá doba porodní, to je doba kdy dítě prochází samotným porodním kanálem na svět, rychlejší a hladší průběh.